Radosław

Radosław oraz jego inne oboczności: Redosław, Radsław oraz Redsław ma słowiańskie korzenie. Imię to złożone jest z dwóch członów: „Rado”- pochodzącego od przymiotnika rad, czyli bycia zadowolonym, radowania się i chęci; oraz „sław”- od rzeczownika sława.

W zachowanych dokumentach pojawiło się po raz pierwszy w 1173 roku w formie Radozlaus. Imię to do tej pory jest używane i nadawane w Polsce, Czechach oraz na Słowacji.

Do podobnych imion możemy zaliczyć o wiele mniej popularne imiona jak Radociech, Radomił, Radowit, Radogost czy Radek; który jest formą bardzo często używaną jako zdrobnienie Radosława lub nawet Konrada. Jest to jednak także samodzielnie występujące imię, dość często nadawane w Czechach, w Polsce znajduje się na 47. miejscu najczęściej nadawanych imion.

Justyna

Justyna jest damską wersją łacińskiego imienia Justyn. Wywodzi się od słowa „justus” i oznacza osobę sprawiedliwą.

W 2009 roku Justyna znalazła się na 49. miejscu listy najpopularniejszych imion nadawanych noworodkom.

W języku angielskim używane są różne formy tego imienia, od podobnie do rodzimej Justyny Justina oraz Iustina, oraz bardziej zmieniona wersja Jocelyne. We Włoszech zaś używana jest wersja Giusina, a w języku rosyjskim Ustinja.

Nina

Nie do końca wiadomo skąd dokładnie pochodzi imię Nina. W Polsce początkowo używane było jako zdrobnienie imienia Antonina lub Janina. Wśród postaci historycznych, od których może pochodzić odmiana Nina znajdziemy mitycznego założyciela miasta Niniwa, zwanego Ninos.

W chrześcijaństwie znana jest także święta Nina, znana również pod imieniem Krystiana, czyli chrześcijanka. Według opowieści to właśnie ona jest odpowiedzialna za sprowadzenie tej religii do Gruzji.