Pelagia
Pelagia to damski odpowiednik greckiego imienia Pelagiusz. Imiona te wywodzą się od słowa marynarz. Według innych zapisów, Pelagia pochodzi od innego imienia bogini Afrodyty, i w tym przypadku oznacza coś morskiego.
W kościele katolickim 9 czerwca wspominana jest Święta Pelagia z Antiochii. Zgineła ona jako męczennica; rzucając się z dachu chroniąc swoje dziewictwo przed żołnierzami, którzy zjawili się w mieście podczas prześladowań chrześcijan.
Jest to bardzo rzadko nadawane imię, nosi je mniej niż 12 tysięcy Polek. Jako ciekawostkę dodam, że Polsce, w województwie łódzkim znajduje się wieś Pelagia. Szacowana liczba ludności Pelagii wynosi zaledwie pięćdziesiąt osób.
Marianna
Marianna jest żeńską formą łacińskiego imienia Marian. Oznacza ono osobę wywodzącą się z rodu Mariuszów. Imię Marianna nie jest jak powszechnie uważane, połączeniem imion Maria oraz Anna. Są to oddzielne imiona o zupełnie innej etymologii i pochodzeniu.
Choć teraz nie tak bardzo popularne, Marianna była swego czasu niezwykle popularnym imieniem. Już od średniowiecza aż do XIXI wieku wiele dziewczynek otrzymywało imię Marianna. Bardzo często dlatego, że brzmiało podobnie do świętego imienia Maria, które przez bardzo długi czas uznawane było za zarezerwowane jedynie dla rodzicielki Chrystusa.
Marianna jako personifikacja wyzwolenia do tej pory jest symbolem Republiki Francuskiej.
Bożydar
Bożydar lub Bożdar to przepiękne, staropolskie imię złożone według słowiańskiej tradycji z dwóch członów. Boż- stare znaczenie to los, szczęście, z czasem także i Bóg w naszym rozumieniu; oraz dar- czyli inaczej upominek. Jest to więc idealne imię dla chłopca, który jest darem losu dla swojej rodziny i najbliższych.
Wraz z przyjęciem przez Słowian chrześcijaństwa przyjęło się, że Bożydar obchodzić będzie imieniny wraz z Adeodat. Znaczeniowo oba imiona były równoważne, stąd połączenie.
Imię Bożydar wciąż występuje także w innych słowiańskich językach, w języku serbskim czy słoweńskim odpowiednik będzie brzmiał Božidar.