Problemy psychiczne dotykają nie tylko osób dorosłych, ale również i dzieci. Najmłodsi mogą borykać się z rozmaitymi problemami natury psychicznej i nierzadko wymagają profesjonalnego wsparcia.
Dobrze byłoby zatem mieć świadomość tego, jakie zaburzenia psychiczne pojawiają się u dzieci najczęściej.
Depresja i zaburzenia lękowe u dzieci
Najmłodsi bardzo często borykają się z zaburzeniami lękowymi. Wynikać może to z konfliktów w środowisku rodzinnym czy szkolnym. Część zaburzeń lękowych może być również pokłosiem problemów ze zdrowiem fizycznym. Poza tym, niektóre dzieci są wyjątkowo podatne na lęki.
Zaburzenia lękowe mogą mieć zarówno charakter uogólniony, jak i formę ataków paniki. Dziecko dotknięte tym problemem zdrowotnym może izolować się od innych, a także moczyć się w nocy. Powszechnymi objawami zaburzeń lękowych są także płaczliwość i uczucie omdlewania. Wiele dzieci cierpi także na zaburzenia depresyjne, które objawiają się przede wszystkim przygnębieniem. Najmłodsi dotknięci depresją mogą doświadczać myśli samobójczych oraz samo okaleczać się.
Tutaj znajdziesz interesujący artykuł o tym kiedy warto udać się z dzieckiem do psychiatry.
Dziecięce zaburzenia odżywiania
U dzieci powszechne są również zaburzenia odżywiania. Najczęściej przybierają one formę anoreksji oraz bulimii. Zaburzenia te są najczęstsze u dzieci w wieku nastoletnim. Nastolatki chcą mieć bowiem szczupłą sylwetkę. Tymczasem, wielu z nich boryka się z nadwagą, co negatywnie wpływa na samopoczucie psychiczne.
Objawami anoreksji mogą być nadmierne wychudzenie, unikanie wspólnych posiłków, a także częste i wymagające ćwiczenia. Niekiedy, zaburzenia odżywiania mogą wymagać leczenia w specjalistycznym ośrodku zamkniętym.