Gdy po miesiącach planowania kolejnej ciąży i staraniu się o kolejnego malucha w końcu się uda rodzice stają się najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Warto jednak pamietać, że rodzina składa się także jeszcze z najmłodszego- przynajmniej na razie!- człowieka. Jak więc najlepiej rozmawiać z dzieckiem, aby z chęcią oczekiwało młodszego rodzeństwa?
Odpowiednie przygotowanie
Jeśli planujecie powiększenie rodziny, lub już rozpoczęliście starania być może jest to dobry moment aby już teraz zacząć rozmawiać z potencjalnym starszym bratem lub siostrą. Wszystko zależy oczywiście od wieku dziecka. Dwu czy trzy latek raczej nie zrozumie z czym wiąże się posiadanie młodszego rodzeństwa.
Jeśli jednak dziecko już chodzi do przedszkola, lub już na pewno do szkoły- warto wybadać podejście malucha do potencjalnego dzidziusia. Jeśli dziecko samo nie upomina się o rodzeństwo, warto samemu zacząć rozmowę. Zapytać co myśli na ten temat i czy koleżanki z gruby lub klasy opowiadają o swoich młodszych siostrzyczkach i braciszkach.
Nie tylko dowiecie się jak maluch reaguje na sam pomysł większej rodziny, ale także jakie może mieć obawy związane z historiami znajomych osób. Warto wykorzystać nawet największy sprzeciw do spokojnej rozmowy i rozważenia wszelkich wad i zalet.
Kiedy powiedzieć?
Na pewno należy zadbać o to aby informacja o ciąży wyszła od rodziców. Zbytnie zwlekanie może spowodować, że maluch dowie się- być może nawet przypadkiem- o powiększeniu rodziny od kogoś zupełnie innego. Tak wrażliwa informacja przekazana nawet od kochanej babci, zamiast od mamy może na dzień dobry zniechęcić malucha do rodzeństwa. Ukrywanie tak ważnej informacji przed dzieckiem może wyglądać dla niego jak brak zaufania, lub nawet faworyzowanie nienarodzonego dziecka.
Im dziecko jest starsze, tym szybciej zorientuje się że coś się zmieniło. Dlatego starsze dzieci warto poinformować wcześniej. Być może zaangażują się i z chęcią wybiorą się z rodzicami na USG; pomogą wybierać imię dla malucha oraz urządzać pokoik. Kilkulatki mogą poczekać, aż u mamy będzie widoczny brzuch. Dla dziecka będzie to dobra wizualizacja. Jest to także dobra okazja do opowiedzenia dziecku o tym jak to kiedyś ono rosło w miejscu gdzie teraz rozwija się kolejny maluszek.