Dziecko zaczyna słyszeć już w łonie matki – słuch wykształca się około szóstego miesiąca ciąży. Najnowsze badania zachęcają do czytania dzieciom już od pierwszych dni ich życia.
Głośna i wyraźna mowa wpływa na rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka. Dzięki temu maluch m.in zaczyna szybciej mówić.
Jakie książki czytać noworodkowi?
Dla noworodków polecane są książeczki, które zawierają stosunkowo niewiele tekstu. Powinny być kontrastowe i utrzymane w dwóch kolorach – czerni i bieli. Zazwyczaj prezentują kształty, które stymulują wzrok noworodka.
Przed zakupem sprawdź, czy książeczka jest przeznaczona do pracy z noworodkiem. Mów głośno, wyraźnie i powoli – stymuluje mózg, a oprócz tego pozwoli dodatkowo wzmocnić więź między Tobą a dzieckiem – jest to niesamowicie ważne podczas pierwszych lat życia. Na początku będzie to monolog, lecz z czasem, gdy maluch zacznie gaworzyć, odbędziecie swoje pierwsze rozmowy.
Więcej o wychowaniu dzieci przeczytasz w serwisie https://mamusia.pl/.
Jakie książki czytać niemowlętom i małym dzieciom?
Wybierając pozycję odpowiednią dla małego brzdąca, kieruj się informacją, którą podaje producent – od którego miesiąca życia lektura jest odpowiednia. Jest to istotne, gdyż na każdym etapie życia maluch ma inne potrzeby i możliwości. Doskonałym wyborem będą książeczki, które pozwolą stymulować zmysł dotyku.
Dużą popularnością cieszą się książeczki interaktywne, które rozwijają dziecko na wielu płaszczyznach – np. przez dotyk, czy dźwięk. W przypadku bajek – dostosujmy długość opowiadania do wieku malucha. Zbyt długie szybko znudzi, a zbyt skomplikowane będzie za trudne do zrozumienia dla brzdąca. Bądź otwarty na to co lubi Twój maluch – każde dziecko ma indywidualne preferencje, dlatego spośród lektur odpowiednich dla danego etapu rozwoju, wybieraj te, które najbardziej zaciekawią Twoje dziecko.