Nie do końca wiadomo czemu diagnozuje się coraz więcej alergii. Po części na pewno jest to związane z szybkim rozwojem, po części na pewno więcej ludzi jest świadomych objawów. Jeszcze dwadzieścia lat temu nie każdy alergik był świadomy swojej choroby, nawet jeśli cierpiał z powodu regularnych napadów kaszlu, zatkanego nosa czy wysypek.
Na szczęście świadomość ludzi coraz szybciej zmienia się na lepsze. Coraz łatwiej rozpoznać nam symptomy świadczące o reakcji alergicznej. Jeśli ciekawi Was tematyka alergii u dorosłych zapraszam do lektury artykułu poświęconego temu tematowi.
Alergia u dzieci
U dzieci układ odpornościowy musi rozwijać się w znacznym tempie. Jest to szczególnie ważne, aby utrzymywać zdrowie młodego i wciąż rozwijającego się organizmu. Niestety bardzo często dopiero kształtujące się wzorce ochronne, reaguje on w niewłaściwy sposób. Może to doprowadzić do zbyt intensywnej reakcji immunologicznej na zupełnie nieszkodliwą substancję, z którą dziecko miało styczność- czy poprzez zjedzenie jej czy przez styczność ze skórą.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku dzieci alergików. Jeśli chociaż jedno z rodziców cierpi z powodu alergii, szansa że przekaże ją dziecku wynosi aż 70%. Szansa ta zwiększa się odpowiednio w przypadku, gdy oboje rodziców zmaga się z alergiami. Jeśli pierwsze dziecko odziedziczyło tą przypadłość po rodzicach, szanse że każdy kolejny potomek również ją przejmie ponownie wzrasta.
Jak rozpoznać objawy u dziecka?
Maluchy nie zawsze będą w stanie powiedzieć, że dzieje się z nimi coś nieprzyjemnego. Dlatego ważne jest obserwowanie dziecka, szczególnie jeśli wiemy że może być pod tym kontem obciążone genetycznie.
U dzieci i dorosłych objawy alergii są dość podobne. Chyba najbardziej charakterystyczne jest występowanie problemów z układem oddechowym. Występowanie uciążliwego kataru, problemów z oddychaniem jak kaszel, trudność ze zaczerpnięciem powietrza oraz świszczący oddech. W związku z osłabieniem układu oddechowego pojawiają się bardzo często nawracające problemy z infekcjami.
Kolejnymi charakterystycznymi objawami są pojawiające się nagle wysypki. Skóra dziecka robi się chropowata i jest bardzo wysuszona. Za uszkami często pojawia się męczący i czerwony stan zapalny.
Jeśli zauważycie podobne niepokojące objawy swojego dziecka, konieczna będzie wizyta u alergologa. Będzie on w stanie przeprowadzić odpowiednie badania i wprowadzić leczenie.